W którym momencie rozliczyć korektę przychodów i kosztów
Przedsiębiorca, który obniży cenę sprzedanego towaru, powinien zmniejszyć swoje przychody. Firma, która go kupiła i dostanie fakturę korygującą, musi obniżyć koszty
Mechanizm wydaje się prosty, w praktyce jednak podatnicy mają wiele problemów z rozliczeniem takich korekt. Przepisy nie precyzują bowiem, czy muszą korygować swoje wcześniejsze rozliczenia, czy też mogą wykazać zmiany w przychodach i kosztach na bieżąco.
Kiedy zmienia się cena
Przyczyny zmiany wartości pierwotnej transakcji mogą być różne. Po pierwsze, sprzedawcy często po zakupie określonej ilości towarów (bądź o określonej wartości) udzielają kontrahentowi rabatu w stosunku do każdej z wcześniejszych transakcji. Po drugie, korektę trzeba zrobić wtedy, gdy dostarczony towar (usługa) odbiega od tego, co uzgodniono i wykazano w pierwotnej fakturze. Chodzi tu o takie sytuacje, jak dostarczenie niewłaściwej ilości towaru czy przekazanie wadliwych produktów. W tym wypadku strony mogą umówić się na zwrot części towaru bądź też zmianę ceny wykazanej w fakturze pierwotnej.
Faktury zwiększające i zmniejszające
Zmiana wartości transakcji powinna mieć odzwierciedlenie w fakturze korygującej. W praktyce można się spotkać z jej dwoma rodzajami. Fakturami in plus, czyli takimi, które zwiększają cenę w stosunku do wykazanej wcześniej, oraz fakturami in minus, czyli fakturami, które ją zmniejszają.
Wystawienie takich korekt wywołuje określone skutki w podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). U...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta